A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне некомерційне підприємство "Рожнятівська багатопрофільна лікарня" Рожнятівської селищної ради

Тиждень підтримки грудного вигодовування

Дата: 01.08.2024 11:10
Кількість переглядів: 41

      З 1 до 7 серпня у світі триває Тиждень підтримки грудного вигодовування ,,Заповнюємо прогалини: підтримка грудного вигодовування для всіх,, до нього вже багато років поспіль долучається й Україна. За інформацією ВООЗ, майже 2 з 3 малюків не отримують виключно грудного вигодовування впродовж перших шести місяців. Однак глобальна мета як ВООЗ, так і Міністерства охорони здоров’я України — підвищити частку таких дітей до 50 %.

         З молоком матері немовля отримує поживні речовини та вітаміни, а також антитіла - захист від хвороб. Грудне вигодовування сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку немовляти, а також закладає основу для подальшого інтелектуального розвитку. Від грудного вигодовування отримують користь і матері, у яких знижується ризик розвитку раку молочної залози, раку яєчників та діабету. Докладніше про користь грудного вигодовування для матері і дитини у відповідях на найпоширеніші запитання матусь про грудне вигодовування.

Чому грудне вигодовування таке важливе?

Грудне молоко — ідеальна їжа для немовляти. Воно безпечне та містить необхідні антитіла, що сприяють захисту дитини від хвороб. Діти, які знаходяться на грудному вигодовуванні, мають менший ризик ожиріння, розвитку діабету на пізніших етапах життя. Грудне молоко має заспокійливу дію, діти, які ростуть на грудному вигодовуванні менше плачуть, мають кращий зір. Грудне вигодовування сприяє розвитку вилочкової залози, що виробляє Т-клітини, необхідні для захисту імунітету. Грудне молоко містить магній, що підтримує міцність кісток, цинк, а також допомагає розвитку інтелекту дитини.

Якими є особливості годування?

Раннє прикладання новонародженого до грудей дає змогу матері годувати практично відразу після пологів. Смоктання триває всього декілька хвилин, але це допомагає запустити лактацію та емоційно налаштуватися на грудне вигодовування. Коли дитина тільки народилася, рекомендується годувати її навимогу. В середньому — кожні дві-три години. Діти харчуються за потребою, залежно від апетиту. Для малюків від 4 місяців приблизна кількість сеансів грудного вигодовування може бути 4–13 на день. Годувати немовлят вночі також є нормою. Коли настає відчуття ситості — годування припиняють. Намагайтеся проводити якомога більше часу з немовлям у контакті «шкіра до шкіри» впродовж перших днів життя. Це нормально, коли в одній молочній залозі виробляється більше молока, ніж в іншій. Зазвичай, хлопчики споживають молока більше, ніж дівчата.

Чи всі жінки можуть годувати грудьми?

Переважна більшість жінок фізично здатні годувати грудьми. Є рідкісний стан, що називається гіпоплазією молочної залози, при якому жінки не мають достатньої кількості потрібного типу тканини молочної залози для виробництва молока. Але здебільшого груди здатні до годування.

Чи впливає розмір грудей на здатність годувати дитину грудьми?

Розмір ніяк не відбивається на здатності годувати малюка грудьми. На це впливають тільки гормональний фон і бажання мами. Не буває «немолочних» жінок. Якщо мама хоче годувати грудьми і немає протипоказань для ГВ, то вона може спокійно це робити. При цьому якщо у жінки спочатку невеликі груди, то під час ГВ вони можуть збільшитися на два-чотири розміри. Це абсолютно нормально і пов'язано в першу чергу з активною роботою молочної залози.

Чи приносить грудне вигодовування користь матері?

Так. Воно зменшує ризик раку молочної залози та яєчників, діабету II типу та післяпологової депресії, скорочує ризик післяродової кровотечі.

Чи потрібно мамі дотримуватися спеціальної дієти, якщо вона годує грудьми?

Найголовніша дієта для мами – різноманітне, збалансоване і правильне харчування. В перший місяць варто обмежити в своєму раціоні алергенні продукти: наприклад, цитрусові, шоколад, горіхи, цільне і свіже молоко,червону рибу. Потім їх потрібно поступово вводити в раціон, один-два продукти в тиждень. У цей час важливо стежити, щоб у дитини не з`явилася алергія.

Які вітаміни і мінерали необхідні мамі під час ГВ, щоб молоко було корисним? Чи потрібно приймати вітамінно-мінеральний комплекс?

Організм жінки влаштований таким чином, що склад молока підбирається індивідуально за потребами малюка. При цьому, згідно з дослідженнями вчених, приблизно 70-80% вагітним і годуючим жінкам не вистачає вітамінів, тому для них розроблені спеціальні вітамінно-мінеральні комплекси. Дефіцит вітамінів багато в чому залежить від раціону годуючої жінки. Якщо мама харчується добре і різноманітно, то для підтримки свого загального стану їй можуть знадобитися лише препарати йоду, вітамін D, полі ненасичені жирні кислоти омега-3 і омега-6. Але всі препарати жінка повинна приймати тільки за призначенням лікаря.

Як відбувається процес утворення молока?

Груди — це орган. Вони виробляють молоко у відповідь на смоктання дитини. Знання про те, як працює цей орган допоможе зрозуміти процес грудного вигодовування. Груди ще називають молочними залозами. Всередині кожної молочної залози різні частини відіграють свою роль у виробленні та транспортуванні грудного молока. Альвеоли — це найдрібніші часточки молочних залоз. Саме тут виробляється і зберігається грудне молоко. Альвеоли оточені крихітними м’язами, що виштовхують молоко у вторинні молочні протоки. Вторинні молочні протоки переносять молоко від альвеол до основних молочних протоків. Основні молочні протоки — це трубки, що несуть молоко прямо до соска. Жінка має в середньому 9 основних молочних проток у соску. Грудне молоко — це речовина, що змінюється відповідно до потреб та розвитку вашої дитини. Молозиво (колострум) виробляється протягом перших декількох днів грудного вигодовування. Воно дуже багате на поживні речовини. У складі молозива є білі кров’яні клітини — лейкоцити, що борються з інфекціями, крім цього там підвищений вміст солей, вітамінів і білків, а жирів і лактози в ньому присутнє менше. У перші дні життя для дитини дуже важлива саме калорійність харчування, тому малюк отримує всю необхідну користь.

Як довго дитині треба бути на грудному вигодовуванні та коли починати?

ВООЗ рекомендує розпочати ГВ в перші години життя немовляти. Упродовж перших шести місяців дитина має перебувати виключно на грудному вигодовуванні,і продовжувати його до 2 років і більше, поступово вводячи до раціону харчування відповідний та доброякісний прикорм.

Як визначити, що дитина отримує достатньо молока?

Фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендують годувати дитину на вимогу. Дотримуватися графіку не потрібно. Спочатку немовля проситиме груди часто (не лише для їжі, а і для втамування спраги, заспокоєння, відчуття безпеки). У перші місяці життя дитини кількість прикладань може сягати 20 на день.

За графіком годувати немовля чи на вимогу?

Режим годування врегулюється поступово. Новонародженим важливо відчувати тепло, запах мами і знати, що вони знаходяться в безпеці. Крім того, у малюків дуже сильно виражений смоктальний рефлекс, який вони прагнуть задовольнити.

Як правильно прикладати дитину до грудей?

Правильне прикладання допоможе уникнути низки проблем: травмування сосків (виникнення тріщин), застою молока (лактостазу) і запалення молочної залози (маститу). Крім того, якщо малюк правильно бере груди, це стимулює лактацію. Передовсім матері та дитині необхідно забезпечити контакт «шкіра до шкіри» та прикласти немовля до грудей якнайшвидше після народження. Перш ніж коригувати прикладання, варто прийняти зручну для мами й малюка позу, адже іноді процес годування може тривати довго.

Якою є роль чоловіка у грудному вигодовуванні?

Жінка потребує підтримки чоловіка під час грудного вигодовування. Батько має знати про особливості грудного вигодовування, вакцинацію, ріст та вагу дитини. Під час вагітності дружини чоловік може сприяти перерозподілу навантаження, звільнивши частину часу для відпочинку дружини; разом гуляти й піклуватися про її харчування. Дослідження доводять, що підтримка грудного вигодовування з боку батька/партнера покращує стосунки, чоловіки стають ближче до дітей, а малюки розвиваються швидше.

Як правильно завершити ГВ?

Припинення годування грудьми краще спланувати заздалегідь,до цього повинні бути готові обоє і малюк, і мама. Цей процес має проходити поступово. Для плавного відлучення малюка від грудей необхідно знизити частоту годування грудьми. Якщо мама давала груди раз на 3 години, то тепер інтервал слід збільшити. За два місяці перед цим у раціон дитини вводять прикорм. Це потрібно, щоб зробити відлучення безболісним для малюка. Введення прикорму дасть змогу скоротити частоту годування грудьми протягом дня та відлучити від грудного вигодовування малюка з меншими проблемами. Ще один етап поступового відлучення дитини від грудей - це відмова від нічного годування. Важливо розуміти, що молоко в мами перебуватиме, і може настати синдром повних налитих грудей. Щоб зменшити дискомфорт у молочних залозах, знизити лактацію, можна використовувати холодні компреси або медикаментозно( препарати, що пригнічують лактацію).

       Пам’ятайте, що грудне вигодовування — найкраща їжа для дитини, адже кожна мама з нетерпінням чекає моменту, коли вона вперше прикладе дитину до грудей. У КНП,,Рожнятівська багатопрофільна лікарня,,РСР в акушерсько-гінекологічному відділенні ми покажемо вам, як правильно прикладати дитину до грудей і проконтролюємо процес годування та техніку прикладання немовляти!

Фото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без опису

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора