Харчування жінки в період лактації.
Харчування жінки в період лактації.
Період лактації є нормальною фізіологічною складовою репродуктивного циклу жінки. Грудне вигодовування дає беззаперечні переваги для здоров’я дитини та матері .
Дискомфорт жінки від суворих та / або тривалих обмежень в харчуванні може
бути настільки значним, що стати причиною передчасного припинення годування грудьми. І це беззаперечно може завдати шкоди здоров,ю дитини та мами,оскільки пара не отримає користі і переваг від грудного вигодовування.
Компоненти грудного молока синтезуються безпосередньо в молочній залозі та
/ або проникають з крові матері. Деякі компоненти грудного молока залежать
від харчування жінки, багато з речовин та компонентів грудного молока є
автономними, не залежать від харчування. В більшості випадків жінкам не
потрібно обмежувати або уникати вживання певних продуктів під час годування груддю. Матерів слід заохочувати до здорового збалансованого харчування.
Здорове харчування включає:
1. принаймні 5 порцій різноманітних фруктів і овочів на день,включаючи свіжі, заморожені,консервовані та сушені фрукти та овочі, і не більше однієї 150 мл склянки 100% несолодкого соку;
2. крохмалисті продукти, такі як хліб грубого помелу, макарони, рис і
картопля;
3. велику кількість клітковини в хлібі з грубого помелу та макаронних виробах, сухих сніданках, рисі, бобових, таких як квасоля та сочевиця, а також фруктах і овочах – після народження дитини деякі жінки мають проблеми з кишечником і запори, і клітковина допомагає в обох випадках;
4. білкові продукти: нежирне м’ясо різних сортів, птиця, риба, яйця, горіхи, насіння, соєві продукти та бобові;
5. молочні продукти, такі як молоко, сир і йогурт – вони містять кальцій і є джерелом білка;
6. немолочні джерела кальцію, придатні для веганів, включають тофу, чорний хліб, бобові та сухофрукти;
7. морепродукти: риба є чудовим джерелом білка та містить необхідні
вітаміни та мінерали для жінок, які годують грудьми. FDA рекомендує жінкам
котрі годують груддю, споживати 8-12 унцій на тиждень різноманітних морепродуктів із низьким вмістом ртуті ( 1 унція = 30 грамів, 4 унції - розмір долоні, отже 2-3 порції розміром як долоня на тиждень).
“Хороше харчування” для жінки в період лактації може бути зроблене на
основі калорійності раціону, наявності рекомендованих щоденних надходжень
білків, жирів, вуглеводів, рідини, клітковини, мікроелементів та вітамінів,інших необхідних речовин. Раціон має бути різноманітним та привабливим для жінки. Мати не повинна їсти несмачну для неї їжу лише через те, що їжа корисна з якихось міркувань. Їжа має давати жінці відчуття задоволення.
Водночас, відсутність допомоги в побуті, навантаження по догляду за дитиною, брак часу на приготування їжі, економічна ситуація в родині - можуть схиляти жінку до задоволення її енергетичних та смакових потреб за рахунок легкозасвоюваних вуглеводів, закусок, напівфабрикатів тощо. Що в результаті може призводити до розбалансування раціону.
Підвищена потреба у фолієвій кислоті, йоді та холіні: можна задовольнити
підвищену потребу у фолієвій кислоті, споживаючи велику кількість темно-зелених овочів, квасолі, гороху та сочевиці. Ті, хто не вживає регулярно молочні продукти, яйця, морепродукти або не вживає регулярно йодовану кухонну сіль, можуть не споживати достатньо йоду для задоволення підвищених потреб.
Матір, яка годує грудьми, слід заохочувати пити достатню кількість води для
втамування спраги або трохи більше. Загальною рекомендацією для матері є
випивати склянку води під час їжі та кожного разу, коли вона годує грудьми.
Жінка, яка вживає додаткову рідину, не виробляє додаткового грудного молока. Водночас, не потрібно пити стільки води, щоб було незручно. Надмірне споживання рідини не покращує надходження молока. Жінці не обов’язково пити коров’яче молоко, щоб було грудне молоко. Найкраще пити воду, також можна додавати фруктові соки, трав’яні чаї тощо.
Матері, які годують груддю, можуть продовжувати насолоджуватися кавою та
чорним чаєм у помірних кількостях. Вживання водянистих фруктів, таких як
кавун і апельсини, також може допомогти отримати більше води у свій раціон.
Обираючи трав’яні напої, важливо враховувати їх потенційний можливий вплив на лактацію. Деякі трави при регулярному вживанні можуть пригнічувати лактацію або навпаки - стимулювати її . Зазвичай достатньо пити, коли жінка відчуває спрагу, і стежити за ранніми ознаками зневоднення (темна
сеча,рідкісне сечовипускання, сухість у роті, відчуття втоми). Можна рекомендувати матері тримати пляшку води біля місця для годування як нагадування про необхідність пиття . Споживання води мамою також є важливим для дитини, адже грудне молоко є єдиним джерелом як живлення, так і води для дитини.
Раціон жінки в період лактації може зазнавати обмежень. Причиною на те можуть бути рекомендації медичних працівників, оточення жінки. В частині випадків мами, котрі годують грудьми, можуть самостійно накладати обмеження на своє харчування. Це може бути продиктовано релігійними нормами, традиціями в харчуванні, бажанням знизити масу тіла, яка закономірно зросла під час вагітності.
З високою ймовірністю, недоїдання впливає на загальний обсяг виробленого
молока. Суворе обмеження енергіїможе мати суттєвий вплив на обсяг молока.
Добовий обсяг молока може зменшитися на 15% при споживанні мамою менше 1500 ккал на день .
Помірне обмеження в дієті, енергетичному балансі та аеробних вправах з метою корекції післяпологової ваги зазвичай не впливають на кількість вироблення молока . Крайні випадки, такі як голодування матері, призводять
до скорочення вироблення та виділення молока і, як наслідок, може призвести
до голодування немовляти. Недоїдання може впливати на кількість, але не на
якість молока. У матерів, котрі недоїдають, при раціоні з низьким вмістом жирів калорійність молока може бути знижена . У жінок не виникає дефіцит мікроелементів як наслідок лактації .
Вегетаріанські дієти відрізняються залежно від ступеня виключення з раціону
їжі тваринного походження, і визначення не є узгодженими в дослідженнях . Веганське харчування - з раціону виключаються усі продукти тваринного
походження, в тому числі яйця, молоко та молочні продукти . Багатьом матерям для досягнення цієї мети знадобиться добавка кальцію, залежно від інших джерел їжі . Немовлята жінок на веганському харчуванні : якщо мати,котра годує грудьми, не споживає продуктів Немовлята рідко реагують на їжу, яку їдять матері, і певні продукти, на які може реагувати дитина дуже відрізняються у різних немовлят, тому не є доцільним рекомендувати всім матерям, які годують груддю, уникати тих самих продуктів. Так само кислі продукти, такі як цитрусові, ананаси та помідори, не впливають на грудне молоко, оскільки ці продукти не змінюють pH плазми матері .
Сильні ароматизатори, як, наприклад, часник чи цибуля, можуть дещо змінити
запах і смак грудного молока, це зазвичай не робить немовлят більш неспокійними та ніяк не впливає на частоту виникнення коліків чи висипу .
Чутливість немовляти до кофеїну зазвичай зменшується з часом, тому що виведення кофеїну спочатку повільне у новонароджених, але підвищується до
рівня дорослого до 3-5 місяців .Звичайні джерела кофеїну включають наступне: кава, газовані напої, енергетичні напої, чай, шоколад,спортивні напої та лікарські препарати.
Споживання алкогольних напоїв не є показанням до припинення грудного вигодовування; однак не рекомендується пити більше однієї порції напою на
добу. Алкоголь значно знижує рівень окситоцину, а також підвищує рівень пролактину. Вплив алкоголю на ці два гормони призводить до значної затримки
виділення молока . Алкоголь перешкоджає рефлексу викиду молока, що може в
кінцевому підсумку зменшити вироблення молока через недостатню кількість
спорожнення грудей .
Грудне молоко - це жива речовина, яка змінюється синхронно з потребами дитини на кожному етапі вигодовування. Грудне молоко містить життєво важливі поживні речовини, клітини імунітету та стовбурові клітини, їжу для здорових кишкових бактерій та багато інших факторів, які неможливо відтворити. Вони не змінюються з дієтою людини. Навіть жінки, які відчувають голод, все ще виробляють молоко, що забезпечує оптимальне харчування для своїх дітей.
Грудне вигодовування гарантує, що діти отримають все необхідне для того, щоб добре рости і залишатися здоровими !!!